5 marca 1940 roku na najwyższych szczeblach władzy ZSRR zapadła decyzja o zlikwidowaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. W wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich. Ofiarami rozkazu Stalina był nie tylko kwiat polskiej armii, ale również przedstawiciele inteligencji z wielu środowisk.
13 kwietnia w Łasku upamiętniono 82. rocznicę zbrodni katyńskiej. Na cmentarzu parafialnym wspominano wydarzenia z 1940 r., a także polską delegację na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, która przed 12 laty zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Solidaryzowano się także z Ukrainą, która walczy z rosyjskim najeźdźcą o wolność i niepodległość.
Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego. Przybyłe delegacje przywitał burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek, który w swoim przemówieniu podkreślił rangę obchodzonego właśnie Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Następnie odczytano list sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasza Rzymkowskiego. Po modlitwie, którą odmówił proboszcz Parafii Garnizonowej w Łasku ksiądz kpt. Marek Bolanowski, minutą ciszy uczczono poległych na wschodzie Polaków. Następnie odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Na koniec uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod tablicą katyńską.