Sytuacja gospodarcza na świecie, pandemia oraz konflikt zbrojny na wschodzie przekłada się na rosnące ceny. Odczuwamy to wszyscy bez wyjątku. Ostatnie ceny nawozów rolniczych biją kolejne rekordy. Co raz częściej szukamy alternatywnych produktów, które ograniczą koszty i przyniosą zbliżony efekt. Takim produktem jest osad ściekowy, który powstaje na każdej oczyszczalni ścieków jako odpad związany z oczyszczaniem ścieków, który można wykorzystać rolniczo jako nawóz poprzez zagospodarowanie metodą odzysku R10.
Czym jest osad ściekowy? Osad jest produktem biologicznego i mechanicznego oczyszczania ścieków komunalnych. Przed dopuszczeniem do stosowania na polach osad jest stabilizowany za pomocą wapna palonego, wysokiej temperatury, kompostowania czy fermentacji. Gotowy nawóz jest bezpieczny pod względem sanitarnym, ma ziemistą konsystencję o zróżnicowanym stopniu uwilgotnienia i zasadowe pH. Ustabilizowany osad ściekowy ma skład zbliżony do obornika. Zawartość kluczowych składników odżywczych w suchej masie kształtuje się następująco, zależnie od partii osadu - 5-50kg/t azotu, 2-40kg/t P2O5, 2-40kg/t K2O. Ilość, w jakiej nawóz jest stosowany, każdorazowo jest ustalana przez wytwórcę dla konkretnej partii osadu i konkretnej działki, na której będzie stosowany. Po stronie oczyszczalni jest zarówno zlecenie badań składu osadu, jak i zasobności gleby oraz ustalenie odpowiednich dawek.
Po modernizacji łaskiej oczyszczalni ścieków osad ściekowy to bezwonny granulat, który dostarczymy na twoje pole nieodpłatnie. Zasili to glebę w niezbędne składniki odżywcze, rozluźni glebę co ułatwi absorbcję wody w grunt i pozwoli na zaoszczędzenie środków finansowych.
Jeżeli jesteś właścicielem gruntu, masz areał z dala od cieków wodnych i zabudowań mieszkalnych (powyżej 100 m) zapraszamy do kontaktu: tel. 43 675 51 43.
Mariusz Sowiński
Prezes Zarządu MPWIK Sp. z o.o. w Łasku