„Narodowe Czytanie to piękna idea, piękna akcja. (…) To jedno z wielu wydarzeń, które ma na celu propagowanie czytelnictwa, ponieważ czytanie jest jak chleb i jak woda – jest nam niezbędne do życia” – powiedział wicepremier Piotr Gliński w przededniu 11. edycji Narodowego Czytania.
9 września w Łasku po raz jedenasty odbyło się Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą tegorocznej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wydany w 1822 r. w Wilnie zbiór 14 utworów stanowi symboliczny początek romantyzmu. Poetycki tom, opublikowany 200 lat temu, był artystycznym manifestem i przełomowym dziełem w historii polskiej literatury. Czerpiąc z ludowej wyobraźni i legend, w „Balladach i romansach” Mickiewicz połączył świat realny z nadprzyrodzonym, magicznym. Zawierające w sobie elementy grozy i humoru utwory niosą też przesłanie moralne. Apelują do uczuć, wrażliwości odbiorców oraz do ich wyobraźni.
W 2022 roku, ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego, dzięki Narodowemu Czytaniu mieliśmy szansę na nowo odczytać dzieło rozpoczynające tak ważny okres w polskiej kulturze i historii.
W przepięknej scenerii Ogrodu Różanego wybrzmiały utwory naszego narodowego wieszcza odczytane przez przedstawicieli Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, nauczycieli i uczniów łaskich szkół, bibliotekarzy, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji, służb mundurowych i harcerzy. Dziękujemy Łaskiemu Domowi Kultury, Łaskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Centrum Sportu i Rekreacji w Łasku, Łaskim Amazonkom za wsparcie techniczne naszej inicjatywy, KGW Gorczynianki za ugoszczenie uczestników słodkim poczęstunkiem, oraz Małgorzacie Szynce za fotorelację z wydarzenia.
Już planujemy kolejną edycję, podczas której będziemy wspólnie czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Dziękujemy wszystkim za udział w 11. odsłonie Narodowego Czytania!
Magdalena Płosa