„Biblioteka pod chmurką – Park Kieszonkowy” w SP nr 1 w Łasku

W Szkole Podstawowej nr 1 w Łasku rozpoczyna się realizacja projektu pn.  „Biblioteka pod chmurką – Park Kieszonkowy”.  Gmina Łask, jako 1 z 30 laureatów konkursu grantowego „Moja Mała Ojczyzna – Edycja VI” organizowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego, pozyskała na ten cel grant w wysokości 30 000,00 zł.

W ramach projektu, w celu utworzenia strefy relaksu na świeżym powietrzu – tzw. Parku Kieszonkowego, zagospodarowany zostanie nieużywany skwerek przy SP nr 1 – oddział przy ul. Narutowicza. Zamontowane zostaną elementy małej architektury, m.in. ławki parkowe, zewnętrzne meble modułowe, zbiornik na deszczówkę i regał na książki.

Będzie to idealna przestrzeń na spotkania, warsztaty oraz inne aktywności, w które zaangażowani będą Rodzice oraz lokalne społeczeństwo. Kontynuowane będą tam rozwojowe warsztaty dla rodziców rozpoczęte w roku szkolnym 2021/2022. Teren będzie pełnić również rolę szkolnego ogrodu społecznego, o który uczniowie, nauczyciele i rodzice będą wspólnie dbać - sadzić i pielęgnować  rośliny, im.in trawy, miniaturowe drzewa ozdobne i krzewy. Wykonany zostanie żywopłot zimozielony. Dodatkowo, w ramach „Biblioteki pod Chmurką” , powstanie kącik książek i gier związanych z ekologią, który stanie się miejscem spotkań dla młodzieży i dorosłych, a także przestrzenią promocji czytelnictwa. Znajdą się tam ekologiczne gry planszowe i ekspozycja książek z nimi związanych, ale również książki o tematyce ekologii, zero waste, życia w zgodzie z przyrodą, planetą oraz lektury o weganizmie i o relacjach międzyludzkich. Projekt zakłada, że wyposażenie „Biblioteki pod Chmurką „będzie opierało się na wzajemnej wymianie pozycji, które zostaną zgromadzone podczas akcji Samorządu Szkolnego - „Podziel się książką- Biblioteka pod Chmurką”. Akcja ta swoim zasięgiem obejmie społeczność naszego miasta.    

Dodatkowo przeprowadzone zostaną lekcje otwarte dla uczniów o tematyce ekologicznej oraz promujące czytelnictwo. Przewidziano również warsztaty dla rodziców i społeczności lokalnej.

Podsumowanie projektu odbędzie się pod hasłem „Rodzina eko- to szkoła eko”. Głównym jego punktem będzie panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych rodziców i ich dzieci na temat roli rodziny i szkoły w kształtowaniu nawyków ekologicznych, wzajemnej współpracy obu podmiotów, przenikaniu się  w kształtowaniu nawyków ekologicznych. Spotkanie zakończy się przygotowanym przy wsparciu Rady Rodziców poczęstunkiem – zdrowy tort i przekąski.