Druga odsłona WLSP 2016 za nami

W miniony weekend rozegrane zostały kolejne turnieje eliminacyjne Wakacyjnej Ligi Siatkówki Plażowej. Tym razem na starcie stanęło 37 duetów: 21 w kategorii panów i 16 w kategorii pań. Rozgrywki mężczyzn pewnie wygrali Adam Ojrzyński i Bartłomiej Kujawiak. W zmaganiach pań decydujące starcia były dużo bardziej zacięte, a triumfowały Agnieszka i Karolina Makaruk.

Liczba zgłoszonych zespołów na sobotni turniej męski sprawiła, że organizatorzy po raz kolejny zadecydowali, aby mecze rozgrywane były w formie jednego wygranego seta do 21 punktów. Na starcie oprócz stałych bywalców łaskiego kąpieliska pojawiło się też kilka nowych twarzy, m.in. Artur Kowalski i Mateusz Norek, którzy do Łasku przyjechali aż z Przysuchy.

Mecze pierwszej rundy turnieju nie przyniosły wielu emocji, a faworyci pewnie wygrywali swoje spotkania. Podobnie było w rundzie drugiej, w której jedynie starcie Jakuba Cyprysa i Cezarego Stysia z Antonim Piotrowskim i Janem Skórkowskim zakończyło się dwupunktowym zwycięstwem młodych reprezentantów Chemika Bydgoszcz 19:21. Ciekawie zapowiadające się spotkanie pomiędzy weteranami łaskich turniejów siatkówki plażowej: Piotrem Tylusiem i Michałem Omianowskim a Maksymilianem Paszakiem, który pod nieobecność Karola Kaczmarka zagrał w parze z reprezentantem organizatorów Filipem Lipowskim zakończyło się wygraną duetu Lipowski/Paszak 14:21. Niespodziankę sprawili łaskowianie Jakub Nowicki i Damian Kolmaga, którzy 21:18 pokonali Bartosza Świeszczakowskiego i Marcina Bogusławskiego z Sieradza. Do kolejnego etapu bez porażki awansowali także m.in. zwycięzcy oraz brązowi medaliści pierwszego turnieju eliminacyjnego: Kamil Chaber i Adam Łoś oraz Jakub Chojecki i Robert Buczkowski. Dwie przekonujące wygrane odnieśli także Artur Kozłowski i Mateusz Norek oraz Adam Ojrzyński i Bartłomiej Kujawiak – brat Kacpra Kujawiaka, reprezentanta Polski w siatkówce plażowej, który w rozgrywkach międzynarodowych występuje wspólnie z łaskowianinem Michałem Brylem.

Wielkie emocje towarzyszyły spotkaniu o pozostanie w turnieju, w którym Dawid Szenrok i Emil Białecki z Pabianic dopiero po grze na przewagi zwyciężyli z Jakubem Pietrzakiem i Szymonem Karnkowskim 23:21. Oprócz młodych łodzian z rozgrywkami pożegnali się: Wojciech Włodarczyk i Marcin Kwiatek, Maciej Majchrzak i Michał Maliszak, Łukasz Madej i Kacper Nowakowski oraz Bartłomiej Dalmata i Grzegorz Wyszkowski.

W pierwszym meczu trzeciej rundy, którego stawką był awans do ćwierćfinałów para Paszak/Lipowski pokonała rozstawiony z jedynką duet Chaber/Łoś 21:17, mimo że łodzianie prowadzili już 15:17. Niespodziankę sprawili także Tomasz Maj i Piotr Nockowski, którzy zrzucili na prawą stronę turniejowej drabinki parę Buczkowski/Chojecki. Do kolejnego etapu awansowały również duety Ojrzyński/Kujawiak i Piotrowski/Skórkowski, które pewnie wygrały swoje mecze.

W gronie zespołów, które odnotowały już jedną porażkę dobrze prezentowali się Michał Wolski i Maciej Wołoszyn, brat byłej zawodniczki Łaskovii, Agnieszki Wołoszyn, którzy pewnie wygrali dwa kolejne spotkania i awansowali do najlepszej dwunastki rozgrywek. Dołączyły do nich pary: Szenrok/Białecki, Łukasz Głowacki i Arkadiusz Zylak oraz Marcin Zygmunt i Maciej Leszczyński.

W kolejnym etapie, którego stawką był awans do najlepszej ósemki rozgrywek duet Wolski/Wołoszyn stoczył najbardziej zacięty pojedynek tego dnia, pokonując zespół Chaber/Łoś 25:23, mimo że łodzianie przez większą część seta byli na prowadzeniu. W ósemce zameldowali się również: Kowalski/Norek, Głowacki/Zylak i Chojecki/Buczkowski.

Po wyłonieniu najlepszej ósemki przyszła pora na starcia ćwierćfinałowe. W pierwszym z nich Paszak i Lipowski po wyrównanym meczu zwyciężyli z Piotrowskim i Skórkowskim 21:17. Jako drudzy do półfinału awansowali Ojrzyński i Kujawiak, którzy zanotowali kolejną przekonującą wygraną i pokonali parę Maj/Nockowski.

Bardzo zacięty bój o awans do ćwierćfinału stoczyły duety Kozłowski/Norek i Wolski/Wołoszyn. Ostatecznie bardziej doświadczona para z Przysuchy wygrała 22:20 i przeszła do kolejnej fazy, w której już bez kłopotu zwyciężyła z zespołem Maj/Nockowski 21:9 i zameldowała się w najlepszej czwórce turnieju. Stawkę półfinalistów uzupełnił duet Piotrowski/Skórkowski zwyciężając 21:14 z parą Głowacki/Zylak.

Dużych emocji dostarczyło publiczności obserwującej sobotnie zmagania pierwsze starcie półfinałowe pomiędzy Filipem Lipowskim i Maksymilianem Paszakiem, a Arturem Kozłowskim i Mateuszem Norkiem. Para Lipowski/Paszak rozpoczęła mecz od prowadzenia 4:0, jednak przysuszanie szybko odrobili straty, a po chwili wyszli na dwupunktowe prowadzenie, które utrzymywali przez dłuższą część seta. Ekipa łasko-zduńskowolska nie dawała za wygraną i doprowadziła do zaciętej końcówki, w której jednak wojnę nerwów lepiej wytrzymali Kozłowski i Norek zwyciężając 22:20.

Do finału po kolejnej przekonującej wygranej awansowali także Bartłomiej Kujawiak i Adam Ojrzyński, którzy 21:12 pokonali parę Piotrowski/Skórkowski.

W meczu o brązowe medale młodzi zawodnicy Chemika Bydgoszcz chcieli wziąć rewanż za ćwierćfinałową przegraną z parą Paszak/Lipowski. Przez dłuższy okres czasu wydawało się, że ta sztuka im się uda, ponieważ Antoni i Jan toczyli pojedynek przy swoim prowadzeniu. Końcówka należała jednak do Maksymiliana i Filipa, którzy wygrali 22:20 i zdobyli kolejny medal na łaskim piasku po… 12 latach przerwy, kiedy to również na trzecim miejscu zakończyli zmagania Grand Prix o Puchar Lata organizowane przez ówczesny OSiR w Łasku.

Wielki finał zakończył się pewnym zwycięstwem duetu Ojrzyński/Kujawiak, który zasłużenie zwyciężył w starciu z parą Kozłowski/Norek, pieczętując tym samym triumf w drugim turnieju eliminacyjnym panów.

Szczegółowe wyniki turnieju
Ranking

16 duetów przystąpiło do niedzielnych zmagań pań. Na starcie oprócz czołowych par pierwszego turnieju eliminacyjnego (z pierwszej czwórki zabrakło tylko złotych medalistek, Sandry Sobór i Natalii Bogdanowicz) stanęła chociażby Karolina Makaruk, zwyciężczyni rankingu zawodniczek pierwszej edycji WLSP, która zagrała w parze ze swoją siostrą Agnieszką. Do rywalizacji przystąpiły również mistrzynie województwa łódzkiego kadetek, przygotowujące się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Weronika Piłat i Laura Patora.

Mecze w zmaganiach pań toczone były w formie jednego seta do 21 punktów, aż do momentu wyłonienia najlepszej ósemki. Osiem najlepszych duetów walczyło już do dwóch wygranych setów do 15 punktów.

Podobnie jak w turnieju panów, w spotkaniach pierwszej rundy nie było wielkich emocji. Jedynie starcie Edyty Biernat i Pauliny Dyszerowicz z Magdaleną Stasiak i Patrycją Włódarczyk zakończyło się dwupunktową wygraną młodych bełchatowianek 19:21. W pozostałych meczach pewnie zwyciężał faworytki.

Druga runda przyniosła więcej zaciętych bojów. Po wyrównanej końcówce do ćwierćfinału awansowały Martyna Mastalerz i Martyna Banaszczyk, brązowe medalistki pierwszego turnieju eliminacyjnego, które pokonały 21:19 parę Stasiak/Włódarczyk. Równie twarde warunki duetowi Makaruk/Makaruk postawiły Patrycja Lipińska i Martyna Witkowska, które prowadziły nawet 18:16. Decydujące piłki meczu lepiej rozegrały jednak Agnieszka i Karolina i po dwóch błędach przeciwniczek zwyciężyły 21:19. Do ćwierćfinałów pewnie awansowały natomiast Agnieszka Krawczyk i Alicja Markiewicz, które 21:15 pokonały parę Sylwia Wyroślak/Sylwia Wijata. W kolejnej rundzie zameldował się też duet Patora/Piłat, który wygrał 21:18 z Ewą Piórkowską i Mają Daleszczyk.

W pierwszych meczach o pozostanie w turnieju para Biernat/Dyszerowicz pokonała Paulinę Kozę i Patrycję Dybską z Koluszek 21:16, a czwarty zespół pierwszego turnieju eliminacyjnego, Agnieszka Gonerska i Aleksandra Pizon 21:15 zwyciężył z Katarzyną Pakułą-Nockowską i Magdaleną Sobczyńską. Z turniejem pożegnały się także najmłodsze uczestniczki niedzielnych zmagań, zaledwie trzynastoletnie łaskowianki Kamila Rozwalak i Martyna Kmiecik oraz Agnieszka Macugowska i Kinga Markiewicz.

Nie było niespodzianek w kolejnej rundzie po prawej stronie drabinki, a do najlepszej ósemki po gładkich wygranych awansowały pary: Wyroślak/Wijata, Pizon/Gonerska, Witkowska/Lipińska oraz Stasiak/Włódarczyk. Ostatni z wymienionych duetów stoczył ciekawy pojedynek, ponieważ po przeciwnych stronach siatki stanęły Monika Stasiak (była zawodniczka Łaskovii) i Magdalena Stasiak czyli mama i córka. Tym razem młodość zwyciężyła.

Jako pierwsze w półfinale zameldowały się Agnieszka i Karolina Makaruk, które w dwóch setach uporały się z duetem Mastalerz/Banaszczyk. Również dwóch setów na pokonanie Laury Patory i Weroniki Piłat potrzebowały Agnieszka Krawczyk i Alicja Markiewicz.

Najbardziej zacięty pojedynek tego dnia stoczyły pary Witkowska/Lipińska i Stasiak/Włódarczyk. Stawką meczu był awans do ćwierćfinału. Po gładko wygranym 15:6 pierwszym secie wydawało się, że mecz padnie łupem Martyny i Patrycji. Magda i Patrycja zrewanżowały się jednak rywalkom w drugiej partii wygrywając 15:12 i o wszystkim miał zadecydować tie-break. Decydującego seta lepiej rozpoczął duet Witkowska/Lipińska, który prowadził już 6:1. Młode bełchatowianki nie poddały się jednak i doprowadziły do remisu, ale to ich starsze koleżanki jako pierwsze miały piłkę meczową. Stasiak i Włódarczyk w końcówce zachowały więcej zimnej krwi, obroniły kilka meczboli i ostatecznie zwyciężyły 23:21.

Do ćwierćfinału awansował również zespół Pizon/Gonerska, który w dwóch setach pokonały parę Wyroślak/Wijata. Ola i Agnieszka utrzymały zwycięską passę i w kolejnym meczu, także w dwóch setach zwyciężyły z Martyną Mastalerz i Martyną Banaszczyk, czym zrewanżowały się przeciwniczkom za porażkę w meczu o brązowy medal podczas pierwszego turnieju eliminacyjnego.

Jako ostatnie do najlepszej czwórki dostały się Weronika Piłat i Laura Patora, które po tie-breaku pokonały duet Stasiak/Włódarczyk.

Również po tie-breaku skończył się pierwszy mecz półfinałowy pomiędzy parami Pizon/Gonerska i Krawczyk/Markiewicz, w którym mimo przegranej pierwszej partii lepsze okazały się Ala i Agnieszka. Dwóch setów do ogrania duetu Piłat/Patora potrzebowały siostry Makaruk. Pierwsza partia zakończyła się gładką wygraną Karoliny i Agnieszki, ale w drugiej odsłonie młode łodzianki długo toczyły zacięty bój ze starszymi i bardziej ogranymi rywalkami przegrywając 13:15.

Trzy sety były potrzebne także do rozstrzygnięcia dwóch spotkań decydujących o medalach. Brązowe krążki powędrowały do duetu Pizon/Gonerska, który okazał się lepszy od pary Piłat/Patora. Decydująca partia tego meczu zakończyła się wygraną Oli i Agnieszki 17:15.

Podobnie jak przed dwoma tygodniami na wysokim poziomie stało spotkanie finałowe, w którym po raz drugi z rzędu mogliśmy oglądać parę Krawczyk/Markiewicz. Tym razem ich przeciwniczkami był duet Makaruk/Makaruk. Ala i Agnieszka wygrały pierwszą odsłonę meczu o złote medale 15:11, jednak w secie drugim w takim samym stosunku zwyciężyły łodzianki. W partii decydującej żaden z zespołów nie mógł odskoczyć rywalkom na więcej niż dwa punkty, a gra obfitowała w wiele efektownych wymian. Karolina i Agnieszka przeważały nad rywalkami warunkami fizycznymi, a łaski duet przeciwstawiał im ofiarną grę w obronie. Ostatecznie wojnę nerwów lepiej wytrzymały siostry Makaruk i tie-break zakończył się wynikiem 15:13.

Ranking

Na zakończenie obu turniejów najlepsi zawodnicy i zawodniczki tradycyjnie otrzymali medale wykonane przez Agencję Poligraficzno-Reklamową Gryf – Bracia Zybert. Czołowe pary nagrodzone zostały też upominkami ufundowanymi przez:

Tradycyjny poczęstunek na grilla ufundowały Zakłady Mięsne Kawiks, a materiałami do grillowania wsparła nas Hurtownia Arka.

Źródło: Źródło: Łaskovia