Komunikat od MPWiK w Łasku w sprawie obowiązujących taryf
Od 13 lutego teoretycznie powinna obowiązywać nowa taryfa zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Łask na lata 2023-2025, a praktycznie postępowanie prowadzone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu w zakresie zatwierdzenia nowych stawek jest w trakcie wyjaśnień i opiniowania przez organ regulacyjny.
Kiedy się zakończy i jaka będzie decyzja? Nie miejmy jednak złudzeń. Przed nami wodociągowcami zapewne bardzo trudny czas.
Obserwując sytuację w Polsce w zakresie procedowanych wniosków taryfowych oraz masowych odmów w zakresie zatwierdzenia wniosków taryfowych sytuacja finansowa w przedsiębiorstwach staje się dramatyczna (utrata płynności finansowych a nawet wnioski o upadłość), co nie napawa szczególnym optymizmem, gdyż odpowiedzialni jesteśmy za świadczenie usług kluczowych jakim jest dostawa wody do Państwa mieszkań oraz odbiór i oczyszczanie ścieków. A koszty niezależne od przedsiębiorstwa no cóż:
- energia elektryczna zakup - wzrost w 2023 roku z 313 PLN/MWh na 785 PLN/MWh (cena zamrożona) (ok 250%)
- energia elektryczna dystrybucja - wzrost o około 63% zgodnie z opublikowaną w grudniu taryfą
- koszty odsetek od kredytu inwestycyjnego NFOŚiGW z 2% na ok 7% (Wibor 3M)
- wzrosty kosztów pozostałych w tym usług obcych - zgodnie z wytycznymi w zakresie wskaźników makroekonomicznych z października 2022 publikowanych przez Ministerstwo Finansów.
To tylko część kosztów, które wzrosły w każdym budżecie domowym, ale niestety w przedsiębiorstwach te koszty wzrosły o wiele, wiele więcej. Cieszymy się, że dzięki zrealizowanym w ubiegłych latach inwestycjom dziś produkujemy BIOGAZ, który spalany w układzie kogeneracji produkuje energię elektryczną na oczyszczali ścieków (około 47% zużycia energii całkowitej na OŚ) oraz cieplną (pokrywającą blisko 100%) zapotrzebowania. Dziś na najbardziej energochłonnym obiekcie jakim jest oczyszczalnia ścieków praktycznie uzależniliśmy się od gazu, którego koszty wzrosły kilkaset procent (przykład PEC w Łasku). Dzięki wybudowanym słonecznym suszarniom osadu dziś zredukowaliśmy ich ilość z około 4-5 tys. na 700 ton rocznie, który przekazujemy nieodpłatnie (ponosimy tylko koszty badań i transportu) do rolniczego zagospodarowania chętnym rolnikom. Czy pamiętamy ten fetor pochodzący z oczyszczalni przed modernizacją? Dziś przedsiębiorstwa za utylizację takiego osadu jak był kiedyś u nas płacą nawet 400 PLN/tonę (przy 5 tys. ton kilka lat temu dziś kwota przeraża). Dziś te rozwiązania przynoszą potężne korzyści ekonomiczne (znaczne ograniczenie kosztów) i środowiskowe. Już dziś myślimy o kolejnych rozwiązaniach optymalizacyjnych, ale… Dla Państwa to bardzo dobra informacja, gdyż do czasu prawomocnej decyzji taryfa pozostaje na dotychczasowym poziomie, ale dla Przedsiębiorstwa to widmo problemów finansowych.
Weryfikacja złożonego w październiku 2022 roku przez przedsiębiorstwo wniosku taryfowego trwa. PGW Wody Polskie w Poznaniu, które stoją na straży odbiorcy, chronią Państwa przed nieuzasadnionym wzrostem cen bardzo szczegółowo weryfikują planowane koszty i wniosek co nas cieszy, gdyż jako lokalny monopolista nie możemy sobie pozwolić na nadmierne zyski ale zarazem musimy posiadać środki finansowe na utrzymanie infrastruktury, która jak by nie patrzył stanowi "infrastrukturę krytyczną".
Dziś branża wod-kan w Polsce rozpoczyna protest o czym na swoim profilu informują między innymi Śremskie Wodociągi Sp. z o.o.
"Dramatyczna sytuacja finansowa, w jakiej znalazły się Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjne będące częścią infrastruktury krytycznej, świadczące usługi o charakterze strategicznym dla obywateli oraz brak dialogu ze strony Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej RZGW), zmusza nas do działania. W związku z powyższym, związki zawodowe działające w spółkach wodno-kanalizacyjnych wspólnie z zarządami podjęły decyzję o oflagowaniu obiektów firm, od 13 lutego 2023 r. do odwołania, w akcie protestu przeciwko działaniom RZGW w Poznaniu, który masowo, negatywnie rozpatruje wnioski spółek wodociągowo – kanalizacyjnych o zmianę obowiązujących taryf.
Branża wodno-kanalizacyjna, jako jedyna została w Polsce pozbawiona możliwości waloryzacji swych kosztów w obecnej, trudnej, bezprecedensowej sytuacji gospodarczej kraju. Tym samym przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne znalazły się w zapaści finansowej, nie tylko z uwagi na olbrzymi wzrost inflacji, ale także drastyczny wzrost cen zakupu materiałów eksploatacyjnych, gazu, a przede wszystkim energii elektrycznej. Sytuacja ta może w najbliższym czasie doprowadzić do utraty płynności finansowej firm zajmujących się produkcją i dystrybucją wody oraz odbiorem ścieków. W konsekwencji tego pojawią się nie tylko problemy remontowe i inwestycyjne, ale również dokuczliwe dla odbiorców obniżenie niezawodności i jakości usług.
W trosce o godne warunki płacy i pracy dla pracowników spółki, jak również zapewnienie jakości świadczonych usług, domagamy się prac i dialogu nad szybkim i opartym na przepisach prawa odblokowaniu procedury zmiany taryf zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz nad procedowaniem wniosków o zatwierdzanie nowych taryf, które uwzględniać będą uzasadnione koszty zgodnie z art. 24. tej ustawy. Brak racjonalności i zgodnych z przepisami prawa działań ze strony RZGW grozi ogromnymi i coraz bardziej realnymi konsekwencjami w postaci zagrożenia w dostawie i jakości wody oraz odbiorze ścieków – usług świadczonych przez spółki wodociągowo – kanalizacyjne na rzecz mieszkańców."
Mamy świadomość, że stoimy na długiej ścieżce weryfikacyjnej naszego wniosku, która zakończy się mądrymi i optymalnymi rozwiązaniami zarówno dla naszego przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla Państwa - odbiorców naszych usług
Celem naszych działań to między innymi szczera i rzetelna informacja dla Państwa, dlatego tak obszerny wpis na profilu.
Od 13 lutego 2023 roku obowiązuje dotychczasowa taryfa.
Źródło: MPWiK Łask