Płatność dla małych gospodarstw – sprawdź, czy to się opłaca
Do 31 sierpnia 2023 r. rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok, mogą ubiegać się o przyznanie płatności ryczałtowej. Stawka pomocy to 225 euro/ha (nie więcej niż 1125 euro na gospodarstwo).
Trwa nabór wniosków o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, która zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów).
Jeżeli ubiegający się o przyznanie ryczałtu we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 starał się także o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, wówczas – poza płatnością dla małych gospodarstw – otrzyma środki z tytułu tych płatności.
Składając wniosek o przyznanie Płatności dla małych gospodarstw otrzymasz:
- przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową i płatność niezwiązaną do tytoniu)
- płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne
- płatności ONW
- płatności ekologiczne
- płatności zalesieniowe
Składając wniosek o przyznanie Płatności dla małych gospodarstw nie otrzymasz:
- podstawowego wsparcia dochodów
- płatności redystrybucyjnej
- płatności dla młodych rolników
- płatności związanych z produkcją (do upraw i zwierząt)
- płatności w ramach ekoschematów
Żeby skorzystać z takiego rozwiązania i otrzymać ryczałt w wysokości 225 euro/ha – nie więcej niż 1125 euro na gospodarstwo – wystarczy złożyć do 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus skan bądź zdjęcie oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Jego wzór oraz instrukcja postępowania znajdują się na stronie internetowej ARiMR.
Wszyscy rolnicy, którzy dostarczyli do tej pory te dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), są proszeni o ich złożenie przez aplikację eWniosekPlus przed zakończeniem naboru.