Podwyżki za ciepło w ŁSM – komentarz Burmistrza Łasku

Szanowni Mieszkańcy.

W ostatnich dniach dużo emocji budzą przyszłoroczne podwyżki czynszów dla lokali w budynkach wielorodzinnych w Łasku. Wokół tej sprawy urosło sporo niedomówień, plotek i kłamstw, a co gorsza wkradła się wielka polityka. Sprawa jest niezwykle poważna, a Państwo zasługujecie na rzetelną informację.

To kolejny raz, kiedy próbuje się przenieść odpowiedzialność za istniejący stan faktyczny z Rządu na samorząd. Niestety te kłamliwe i szkodzące lokalnej wspólnocie insynuacje powtarzane są przez część radnych. A to przecież nie burmistrz ustala cenę gazu, która ostatecznie decyduje o wysokości czynszu tylko Rząd. Ale zacznijmy od początku.

W gminie Łask to Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kalkuluje taryfę (zawierającą 5 grup dla poszczególnych osiedli) na podstawie zawartych umów na dostawy paliw (węgla, gazu, energii elektrycznej) oraz kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Taryfa jest zatwierdzana po głębokiej analizie przez Urząd Regulacji Energetyki.

Nowa taryfa przewiduje od 1 stycznia 2023 r. bardzo duże podwyżki dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Do końca kwietnia 2023 r. PEC będzie korzystać jeszcze z ustawowych rekompensat na produkcję energii, które w niedużym stopniu obniżą jej cenę. Niestety, począwszy od maja 2023 r. rekompensaty przestaną obowiązywać.

PEC nie ma możliwości magazynowania gazu, przez co zmuszone jest do regularnych zakupów tego paliwa. Z racji prowadzonej działalności, przedsiębiorstwu nie przysługuje przy tym żadna bonifikata ani regulowana przez Rząd cena surowca. Dla PEC oznacza to gigantyczny, bo aż 6-krotny wzrost kosztów nabycia gazu w porównaniu do bieżącego roku (koszt 1 MWh w 2022 r. – 135 zł netto, 2023 r. – 807 zł netto).

To wszystko wpływa na wysokość taryfy przyjętej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplej w Łasku, a ta stanowi z kolei część składową czynszu, który ustala Łaska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wedle obowiązujących przepisów ŁSM nie może starać się o rekompensatę, ponieważ nie jest właścicielem kotłowni.

Jak widzicie Państwo, sytuacja jest niezwykle poważna, dlatego natychmiast po otrzymaniu przez Zarząd ŁSM informacji o wzroście wysokości opłat, zorganizowałem spotkanie władz PEC i ŁSM, którego efektem jest wspólne wystąpienie do Rządu, a także do wszystkich parlamentarzystów naszego okręgu z apelem o podjęcie pilnych działań w tym zakresie (pismo). Temat został także szeroko omówiony podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łasku. Klub radnych Koalicji Obywatelskiej zapowiedział niezwłoczną interwencję wraz ze swoimi parlamentarzystami. Natomiast radni Klubu Zjednoczonej Prawicy oburzyli się, twierdząc, że zostali zbyt późno poinformowani o zaistniałej sytuacji, czyniąc z tego zarzutu clou problemu…

Szanowni Państwo! Apeluję do wszystkich, klubów radnych, aby poparli nasze działania. To nie czas na kalkulacje, gry polityczne i przerzucanie odpowiedzialności rządzących państwem na Bogu ducha winnych samorządowców. Trudna sytuacja, w jakiej znaleźli się nasi mieszkańcy nie ma barw partyjnych, za to wymaga jedności i determinacji. Wystarczy nam sporów w Warszawie. Zachowanie radnych będzie miarą ich intencji.

 

Burmistrz Łasku

Gabriel Szkudlarek