Przyspieszenie rejestracji na szczepienia dla osób 60+
Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu w Sejmie RP wzięli udział m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Ponadto w formule online w spotkaniu uczestniczyli też pozostali ministrowie rządu. Głównym tematem była aktualna sytuacja epidemiczna w kraju oraz przebieg i efektywność Narodowego Programu Szczepień. Rezultatem rozmów było podjęcie decyzji o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia dla osób 60+.
Liczba i dynamika zakażeń rośnie, dlatego musimy działać zdecydowanie
Wciąż obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszy wzrost zgonów. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 26 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem, przy ponad 87 tys. wykonanych testów. Nadal najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4166) i śląskim (3600), a także wielkopolskim (2791), dolnośląskim (2226) i małopolskim (2138).
Wzrostowi zakażeń towarzyszy też wzrost liczby zajętych łóżek szpitalnych oraz respiratorów.
Obecnie w Polsce 23 293 chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach, z czego 2 315 z nich jest podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów przygotowano 32 713 łóżek i 3 154 respiratory.
Przyspieszenie rejestracji na szczepienia dla kolejnych grup – szczepienia dla osób 60+
Sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo dynamiczna. Mutacja brytyjska wirusa wypiera inne rodzaje wirusa. Priorytetem działań rządu jest zdrowie i życie obywateli oraz wydolna służba zdrowia. Wciąż obserwowany wzrost zakażeń zobowiązuje nas do podjęcia kolejnej odpowiedzialnej decyzji. Im szybciej zaszczepimy większość populacji, tym szybciej wrócimy do normalności. Dlatego na posiedzeniu Rządowego Zespołu Kryzysowego podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia dla kolejnych grup.
Obecnie trwają zapisy na szczepienia seniorów w wieku 67 i 68 lat. Zgodnie z planem w poniedziałek 22 marca rozpoczynamy rejestrację seniorów z roczników 1955-1956. Natomiast już od wtorku, 23 marca ruszy rejestracja dla roczników 1957-1961. W czwartek 25 marca wznowione będą też zapisy dla seniorów powyżej 70 lat. Zachęcamy do rejestracji, bo jest to kwestia bezpieczeństwa nas wszystkich.
Szczepienia i społeczna dyscyplina
Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.
Warto skorzystać z dostępnej ochrony, a szczepionka to obecnie najlepsza profilaktyka. Do tej pory w Polsce wykonano blisko 4,9 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,7 mln drugą dawką.
Szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna
Europejska Agencja Leków potwierdziła skuteczność, bezpieczeństwo i wysoką jakość szczepionki firmy AstraZeneca. EMA podkreśliła, że preparat ten nie jest związany ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które go otrzymały. Dodatkowo EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Zaznaczyła przy tym, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.
Jednoznacznie w kontekście preparatu wypowiada się także Rada Medyczna działająca przy Premierze Mateuszu Morawieckim, która zaleca dalsze stosowanie szczepionki produkcji AstraZeneca.
Od dziś zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach
Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Od dziś do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele(wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe– z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki(możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego
Na bieżąco obserwujemy i reagujemy na zmieniającą się sytuację epidemiczną w Polsce. W sytuacjach kryzysowych pierwsze rekomendacje kierunkowe zapadają podczas posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Pracami zespołu kieruje premier Mateusz Morawiecki. W jego skład wchodzą również ministrowie m.in. minister zdrowia, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz minister obrony narodowej.
Procesu rejestracji można dokonać na kilka sposobów:
- zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989)
Ważne! Dla każdego pacjenta, który nie otrzyma terminu po kontakcie z infolinią, konsultanci oddzwonią, gdy dostępne będą nowe terminy szczepień.
- zapisać się przez Internetowe Konto pacjenta
-
wysłać SMS
Wyślij SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.
Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.
-
zapisać się bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego
- 43-675-52-38 – GPZOZ Łask
- 43-675-90-26 – GPZOZ Łask
- 43-675-43-25 – GPZOZ Kolumna
-
43-675-12-95 – GPZOZ Bałucz
Punkty szczepień w gminie Łask:
- Szpital w Łasku - ul. Warszawska 62A, tel. 43 676 10 11
-
Gminny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łasku - ul. Polna 12, tel. 43 676 33 55
Transport pacjentów na szczepienia przeciw COVID-19
Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, mogą skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.
Gmina Łask udostępnia specjalny nr telefonu (43) 676-83-71 w celu przekazywania mieszkańcom niezbędnych informacji dla osób chcących skorzystać z transportu do punktów szczepień oraz zbierania informacji o potrzebach w tym zakresie.
Decyzją wojewody łódzkiego transport taki powinien być przeznaczony dla osób:
- posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
- mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień)
Pod wskazany numer można dzwonnic w godz. 8.00-15.00.
Przed umówieniem się na transport pacjenta, należy wcześniej dokonać rejestracji i uzyskać termin szczepienia.
Zgłoś się na szczepienie przeciw COVID-19 - dostaniesz maila gdy tylko ruszy Twoja grupa!
Chęć zaszczepienia mogą zgłaszać wszyscy Polacy, którzy ukończyli 18. rok życia.
Formularz: szczepimysie.pacjent.gov.pl/zgloszenie
Więcej informacji na: gov.pl/szczepimysie