Szczepienia przeciw Covid-19. Nowy harmonogram
Rozpoczynamy rejestrację na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób w wieku od 65 do 69 lat, a także przewlekle chorych pacjentów. W marcu otworzymy również rejestrację dla służb mundurowych. Poniżej wyjaśniamy, kto i kiedy będzie mógł zapisać się na szczepienie. Jeśli chcesz szybko i bezpiecznie zdobyć termin szczepienia, skorzystaj z formularza zgłoszeniowego!
Wkraczamy w kolejny etap szczepień. Zachęcamy do rejestracji:
- osoby w wieku od 65 lat,
- pacjentów z chorobami przewlekłymi,
- służby mundurowe.
Jeśli jesteś w grupie uprawnionych – zarejestruj się! Szczepionka to gwarancja bezpieczeństwa. Nawet jeśli osoba zaszczepiona zachoruje, to przejdzie tę chorobę dużo łagodniej niż ci, którzy nie przyjęli preparatu.
Program szczepień – poznaj ważne daty w marcu
- Założyliśmy, że do końca marca zaszczepimy w Polsce 3 mln osób. To na pewno się uda – mówi Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień. - Liczymy, że około 3,5 mln osób będzie zaszczepionych pierwszą dawka do końca tego kwartału, czyli ponad 20 proc. więcej niż to co, zadeklarowaliśmy - dodaje szef KPRM.
Marzec to otwarcie rejestracji i szczepień dla kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień. Ważne daty w tym miesiącu to:
- 7 marca – zakończenie szczepień nauczycieli;
- 8 marca – rozpoczęcie dodatkowych szczepień z grupy 0;
- 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle;
- 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle;
- 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;
- 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.
Szczepimy się! Zalecenia Rady Medycznej
Już ponad 3 mln 600 tys. zastrzyków wykonano w sumie w ponad 6 tys. Punktach szczepień przeciw Covid-19 w całym kraju. Obecnie w Polsce mamy dostępne preparaty firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Działająca przy premierze Rada Medyczna na bieżąco monitoruje sytuację. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Rady, druga dawka szczepionki AstraZeneca powinna być podana w okresie 12 tygodni po otrzymaniu przez pacjenta pierwszej dawki. W przypadku szczepionek Pfizer drugą dawkę należy podać w czasie do 42 dni po pierwszym zastrzyku.
Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej zmienią się też zasady szczepień osób, które już przeszły Covid-19. Rada Medyczna zaleca aby ozdrowieńcy byli szczepieni później. Mają oni przyjąć jedną dawkę szczepionki po 6 miesiącach, licząc od dnia uzyskania wyniku testu potwierdzającego zakażenie.
Rejestracja osób w wieku od 65 – 69 lat
11 marca uruchomimy rejestrację na szczepienia dla osób z wieku od 65 do 69 lat.
- Rejestracja będzie realizowana zgodnie z harmonogramem
Ponieważ uprawnionych do szczepień w tej grupie wiekowej są ponad 3 miliony osób, wprowadzamy harmonogram rejestracji. Chcemy w ten sposób uporządkować i ułatwić cały proces.
Uwaga! Dajemy pierwszeństwo w rejestracji osobom najstarszym, ale to nie znaczy, że jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później.
- Jeśli ktoś nie zapisze się we wskazanym czasie, będzie mógł to zrobić później. Podawane terminy to czas dedykowany tylko dla określonych roczników – wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak dodaje: - Podzieliliśmy na mniejsze grupy naszych seniorów. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w danym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby te zapisy były jak najłatwiejsze i trzeba było długo czekać na swoją kolej.
- Zgłoś się przez formularz – zostaniesz sprawniej obsłużony
Choć sposobów na zarejestrowanie się na szczepienie jest kilka, zachęcamy do skorzystania z formularza zgłoszeniowego. Dlaczego?
- Bo możesz zrobić to już teraz– nie musisz czekać na Twoją kolej rejestracji.
- Bo będzie sprawniej i szybciej– po przesłaniu formularza, nie będziesz musiał już nigdzie dzwonić, ani pisać. To my do Ciebie zadzwonimy.
Wypełnienie formularza jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Zostaniesz poproszony o wpisanie kilku podstawowych informacji: m.in. imienia i nazwiska oraz adresu e-mail. Na podany adres otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Wystarczy, że klikniesz we wskazanym miejscu. I… to wszystko. Kiedy przyjdzie Twoja kolej na szczepienie, zadzwoni do Ciebie konsultant z infolinii. Podczas rozmowy umówisz się na konkretny i dogodny dla Ciebie termin szczepienia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
- Inne formy rejestracji
Wszyscy uprawnieni do szczepień w grupie wiekowej powyżej 65 lat mogą zarejestrować się na szczepienie także poprzez infolinię 989, e-Rejestrację lub wysyłając SMS pod numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie.
Rejestrację prowadzą też punkty szczepień, ale zalecamy zapisy online lub przez telefon. To najwygodniejsza, a przede wszystkim najbezpieczniejsza forma. Szczegółowe informacje na temat rejestracji do osób w wieku od 65 lat dostępne są tutaj.
Od 15 marca startują szczepienia przewlekle chorych
Badania nad Covid-19 trwają, ale wykonane do tej pory prace naukowców dowodzą, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają obniżoną odporność, a występujące u nich problemy zdrowotne to większe ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań wywołanych koronawirusem. Żeby chronić słabszych, udostępniamy już teraz szczepionkę osobom przewlekle chorym. 15 marca ruszą szczepienia dla tej grupy pacjentów.
W celu sprawnego przeprowadzenia szczepień również wśród osób przewlekle chorych obowiązuje kolejność szczepień. Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć:
- pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
- pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dni 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
- pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
- pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Skierowania dla tej grupy wystawione będą automatycznie. Pacjenci dializowani będą mogli się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni będą mogli także skorzystać ze szczepień w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie punkcie populacyjnym. Potrzebującym udostępnimy także mobilne zespoły szczepiące. Przyjadą one do osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu. O kwalifikacji do szczepień zdecydują lekarze prowadzący oraz medycy tuż przed podaniem samej szczepionki. Szczegółowe informacje dla osób przewlekle chorych udostępniamy na stronie gov.pl/szczepimysie w przeznaczonej dla tej grupy pacjentów zakładce.
Trwają prace nad poszerzeniem tej grupy. Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów. O szczegółach będziemy informować wkrótce.
Procesu rejestracji można dokonać na kilka sposobów:
- zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989)
Ważne! Dla każdego pacjenta, który nie otrzyma terminu po kontakcie z infolinią, konsultanci oddzwonią, gdy dostępne będą nowe terminy szczepień.
- zapisać się przez Internetowe Konto pacjenta
-
wysłać SMS
Wyślij SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.
Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.
-
zapisać się bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego
- 43-675-52-38 – GPZOZ Łask
- 43-675-90-26 – GPZOZ Łask
- 43-675-43-25 – GPZOZ Kolumna
-
43-675-12-95 – GPZOZ Bałucz
Punkty szczepień w gminie Łask:
- Szpital w Łasku - ul. Warszawska 62A, tel. 43 676 10 11
-
Gminny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łasku - ul. Polna 12, tel. 43 676 33 55
Transport pacjentów na szczepienia przeciw COVID-19
Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, mogą skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.
Gmina Łask udostępnia specjalny nr telefonu (43) 676-83-71 w celu przekazywania mieszkańcom niezbędnych informacji dla osób chcących skorzystać z transportu do punktów szczepień oraz zbierania informacji o potrzebach w tym zakresie.
Decyzją wojewody łódzkiego transport taki powinien być przeznaczony dla osób:
- posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
- mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień)
Pod wskazany numer można dzwonnic w godz. 8.00-15.00.
Przed umówieniem się na transport pacjenta, należy wcześniej dokonać rejestracji i uzyskać termin szczepienia.
Zgłoś się na szczepienie przeciw COVID-19 - dostaniesz maila gdy tylko ruszy Twoja grupa!
Chęć zaszczepienia mogą zgłaszać wszyscy Polacy, którzy ukończyli 18. rok życia.
Formularz: szczepimysie.pacjent.gov.pl/zgloszenie
Więcej informacji na: gov.pl/szczepimysie