Wielkie święto minisiatkówki w Tuszynie

W niedzielę, 30 kwietnia odbył się w hali sportowej w Tuszynie turniej finałowy Ligi Minisiatkówki Województwa Łódzkiego dziewcząt. Nowatorskie rozgrywki zorganizowane w tym roku po raz pierwszy przez Łódzki Związek Piłki Siatkowej cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych siatkarek. Na starcie rozpoczętych w lutym eliminacji w trzech kategoriach wiekowych: dwójek, trójek i czwórek stanęły 153 zespoły reprezentujące 31 klubów. Dziewczęta w trakcie czterech turniejów eliminacyjnych rywalizowały o udział w wielkim finale, do którego awans uzyskało tylko 8 drużyn z każdej kategorii. W gronie najlepszych zespołów w województwie znalazły się dwie drużyny Łaskovii.

Nasze dwójki i czwórki przed rozpoczęciem turnieju

W najmłodszej kategorii dwójeczek (dziewczęta urodzone w roku 2006 i młodsze) walczyły Ania Martynowska i Julia Majda, wspierane przez Martynę Michalak. Naszym dziewczętom, dla których awans do finału był już ogromnym sukcesem niewiele brakowało by w pierwszym spotkaniu pokonać rywalki z Dargfilu Tomaszów Mazowiecki. Łaskowianki wygrały pierwszego seta, później tomaszowianki doprowadziły do remisu, ale w decydującej partii to nasz zespół prowadził 8:5. Niestety, w końcówce więcej zimnej krwi zachowały przeciwniczki, które zwyciężyły 11:9 i 2:1 w całym spotkaniu. W kolejnych dwóch meczach nasze siatkarki uległy dwóm drużynom UMKS-u Tuszyn, wymienianych w gronie faworytek do medali w turnieju. W efekcie łaska dwójka zajęła IV miejsce w grupie i przystąpiła do walki o VII miejsce w wielkim finale. Po drugiej stronie siatki stanęły nasze dobre znajome z UKS AS Zduńska Wola, z którymi Ania, Julka i Martyna miały okazję rywalizować w fazie eliminacyjnej, w której pokonały zduńskowolanki. Spotkanie rozpoczęło się po myśli naszych siatkarek. Łaskowianki przez niemal całą pierwszą odsłonę były na prowadzeniu, jednak więcej sił w końcówce zachowały przeciwniczki, które zwyciężyły 15:13 i objęły prowadzenie w meczu. W drugim secie również lepsze okazały się rywalki i to one wyjechały z Tuszyna z dyplomami za VII miejsce.

Łaskovia II Łask – UKS AS Zduńska Wola 0:2

Łaskovia wystąpiła w składzie:Ania Martynowska, Julia Majda, Martyna Michalak, trener Maja Lipowska

Dużo większe apetyty na dobry wynik mieliśmy w najstarszej kategorii czwórek (dziewczęta z rocznika 2004 i młodsze). Łaskowianki, które bez porażki przebrnęły fazę eliminacyjną nieśmiało myślały nawet o awansie do strefy medalowej. O tym, że będzie to bardzo trudne zadane wiedzieliśmy już przed rozpoczęciem turnieju, bo za rywalki mieliśmy dziewczęta, które z powodzeniem rywalizują w starszych kategoriach wiekowych.

Zespół czwórek z dyplomami za VI miejsce

Już w pierwszym spotkaniu grupowym spotkaliśmy się z jednymi z faworytek do zwycięstwa w całych rozgrywkach, siatkarkami łódzkiej Dziewiątki. Łodzianki gładko wygrały w pierwszej partii, w której nasze dziewczęta miały dużo kłopotów z przyjęciem zagrywki, a same popełniały dużo błędów w polu serwisowym. Drugiego seta lepiej rozpoczęły łaskowianki, ale poźniej inicjatywę ponownie przejęły rywalki i zwyciężyły w całym spotkaniu 2:0.

W drugim grupowym starciu łaskowianki stanęły naprzeciw swoich rywalek z fazy eliminacyjnej, czyli Siatkarza I Wieluń. Podobnie jak we wcześniejszych turniejach nasze siatkarki poradziły sobie z przeciwniczkami w dwóch setach i zachowały szansę na awans do najlepszej czwórki niedzielnego turnieju.

Ostatnimi przeciwniczkami Łaskovii w grupie były zawodniczki Łódzkiego Klubu Sportowego. Dobrze dysponowane łodzianki we wcześniejszym meczu postawiły twarde warunki faworyzowanej Dziewiątce, która pokonała ełkaesianki dopiero po tie-breaku. Nasze siatkarki bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie i gładko zwyciężyły w pierwszej partii. W drugim secie lepszy okazał się ŁKS i o awansie do półfinału zadecydował tie-break. Decydującą odsłonę lepiej rozpoczęły łodzianki, które szybko objęły kilkupunktowe prowadzenie. Łaskowianki w końcówce zniwelowały stratę i zbliżyły się do rywalek na jedno oczko (8:9), ale dwie ostatnie akcje należały do przeciwniczek i to one zameldowały się w najlepszej czwórce.

W ostatnim meczu, którego stawką było V miejsce w wielkim finale nasze siatkarki uległy MKS-owi 16 Łódź 0:2. Wyrównana była jedynie pierwsza partia tego spotkania, która zakończyła się na przewagi (14:16). W drugim secie łodzianki zwyciężyły już zdecydowanie.

Ala Jaryszek otrzymała wyróżnienie dla najlepszej zawodniczki w barwach Łaskovii

Dzięki szóstej pozycji w wielkim finale nasze siatkarki zapewniły sobie rozstawienie z pierwszego miejsca w turnieju półfinałowym rozgrywek Kinder + Sport, które rozpoczną się już w najbliższy weekend i będą jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Polski w minisiatkówce, które odbędą się w czerwcu w Zabrzu.

Finał Ligi Minisiatkówki Województwa Łódzkiego – czwórki:

Łaskovia Łask – Dziewiątka Łódź 0:2
Łaskovia Łask – Siatkarz I Wieluń 2:0
Łaskovia Łask – ŁKS Łódź 1:2

O V miejsce:

Łaskovia Łask – MKS 16 Łódź 0:2

Łaskovia wystąpiła w składzie:Ala Jaryszek, Paulina Olszacka, Olga Łukaszewska, Nadia Miksa, Hania Zwolińska, Ida Buczkowska, trener: Filip Lipowski

Najmniejsze z największym. Ania, Julka i Martyna z trenerem PTPS-u Piła, Jackiem Pasińskim

Zwyciężczyniami ligi w kategorii dwójek zostały siatkarki Czwórki Aleksandrów Łódzki, które w finale pokonały Dargfil Tomaszów Mazowiecki, brąz dla UMKS-u Tuszyn. W trójkach złoto dla Lidera Konstantynów Łódzki, srebro dla Dargfilu Tomaszów, a brąz dla Volley 34 Łódź. W najstarszej kategorii czwórek zwyciężył Lider Konstantynów, na drugim stopniu podium Dziewiątka, a na najniższym Volley 34 Łódź.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować Łódzkiemu Związkowi Piłki Siatkowej, zwłaszcza koordynatorowi rozgrywek minisiatkówki, Jakubowi Wlaźlikowi oraz gospodarzom wielkiego finału, UMKS-owi Tuszyn, zwłaszcza Paulinie i Adrianowi Michalikom za świetnie zorganizowany turniej finałowy.

Źródło: Łaskovia