Wybrano projekt pomnika Jana Łaskiego

Gmina Łask rozstrzygnęła konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektu pomnika pn. „Ławeczka z Janem Łaskim”. To kolejny punkt w bogatym programie obchodów jubileuszu 600-lecia Łasku. Wykonany z brązu monument stanie na pl. gen. Jarosława Dąbrowskiego naprzeciw Kolegiaty, a jego odsłonięcie zaplanowano na wrzesień tego roku.

Sąd Konkursowy spośród 3 finałowych prac (wstępnie wpłynęło 10 zgłoszeń) wybrał tę najlepszą. Autorem zwycięskiego projektu jest dr hab. Karol Badyna – polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Urodzony w 1960 roku w świętokrzyskim. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w  Krakowie w roku 1988. Po studiach został zatrudniony na swojej macierzystej uczelni na stanowisku naukowo-dydaktycznym osiągając coraz to wyższe stopnie naukowe. W roku 2011 otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego ASP.

W swojej twórczości zajmuje się głównie rzeźbą portretową. Posiada liczne realizacje pomnikowe w Polsce oraz w USA, Izraelu, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, na Białorusi, Estonii i w Singapurze.

Artysta tak opisał wykreowaną przez siebie ideę:

Dla podkreślenia podwójnej roli Jana Łaskiego jako kanclerza królewskiego oraz prymasa Polski „Ławeczka z Janem Łaskim” została podzielona na kilka odrębnych części. To rozwiązanie plastyczne pozwala także na wyraźne ukazanie atrybutów, które wiążą się z tymi odrębnymi funkcjami. Kanclerz koronny jest ukazany razem z kodeksem aktów prawnych „Statutem Łaskiego”, natomiast insygnia arcybiskupie są ukazane w postaci infuły z herbami Korab oraz pastorałem.

Wskazana lokalizacja pomnika „Ławeczka z Janem Łaskim” w naturalny sposób wymusza umieszczenie frontu pomnika po skosie w stosunku do dwóch kierunków ciągów pieszych. Kierunek głowy Jana Łaskiego jest wyraźnie zwrócony w stronę Kolegiaty. To rozwiązanie kompozycyjne łączy jednocześnie wymogi najbliższego otoczenia pomnika jak i tego istotnego - dalszego otoczenia, jakim jest perspektywa Kolegiaty.

„Ławeczka z Janem Łaskim” posiada miejsca do siedzenia i pewną atrakcję związaną z faktem, że osoby stykające się z rzeźbą Jana Łaskiego mogą dzierżyć na chwilę pastorał - symbol biskupiej władzy pasterskiej.

Rozwiązanie plastyczne „Ławeczki z Janem Łaskim” rezygnujące z oparcia ławki stwarza wiele dodatkowych możliwości prezentacji pomnika z różnych stron, nie wspominając już o możliwości trzymania w ręku pastorału.

Galeria: 

Projekt pomnika Jana Łaskiego

Projekt pomnika Jana Łaskiego
Projekt pomnika Jana Łaskiego
Projekt pomnika Jana Łaskiego
Projekt pomnika Jana Łaskiego
Projekt pomnika Jana Łaskiego
Projekt pomnika Jana Łaskiego