X Mistrzostwa Łasku w tenisie

W piątek, 6 lipca o godzinie 18:00 odbyło się losowanie do X Mistrzostw Łasku. Na starcie stanęło 14 uczestników, a rozstawieni zostali: mistrz z ubiegłego roku – Piotr Niewiadomski, zdobywca trzeciego miejsca – Andrzej Siąkowski, zdobywca czwartego miejsca – Seweryn Maląg oraz wicemistrz i zdobywca Pucharu Ligi ubiegłego roku – Damian Strzelec. Do turnieju przystępują również Łukasz Pietrzak, Łukasz Bulzacki, Tomasz Wasilewski, Kamil Wyruch, Przemysław Podemski, Krzysztof Krajewski, Tomasz Kęska, Jakub Smulski, Krzysztof Kanios i Bartłomiej Mędrzycki. Warto zaznaczyć, że wszyscy zawodnicy uczestniczą bądź uczestniczyli w rozgrywkach Łaskiej Ligi Tenisowej.

W sobotę gry rozpoczęły się o godzinie 8:45. W meczach pierwszej rundy niespodziankę sprawił Jakub Smulski pokonując Łukasza Bulzackiego 6/4 6/4, blisko sprawienia niespodzianki był Przemek Podemski, który finalnie uległ bardziej doświadczonemu Sewerynowi Malągowi 6/2 7/6, zacięty mecz również odbył się między drugoligowcami – Kamilem Wyruchem i Krzysztofem Krajewskim; Kamil pokonał Krzysztofa dopiero w super tie-breaku 6/0 4/6 10/7.

W ćwierćfinale zacięcie walczył Kuba Smulski, który do końca starał się wybić z uderzenia turniejową „dwójkę”. Po dwóch godzinach gry Andrzej wygrał 6/4 6/3. Blisko zwycięstwa z „trójką” był Kamil Wyruch. Seweryn zdołał jednak odrobić straty z pierwszego seta pokonując Kamila 6/4 6/4. Piotr pokonał Łukasza 6/2 6/4, a Damian – Tomka Kęskę 6/1 6/1.

W czasie, kiedy półfinaliści udali się na obiad, na starcie stanęli przegrani z pierwszej rundy by uczestniczyć w turnieju pocieszenia. Najlepsi w swoich grupach okazali się pierwszoligowcy – Łukasz Bulzacki i Tomasz Wasilewski, którzy – jak co tydzień w niedzielę – spotkali się rano na kortach by rozegrać mecz finałowy. Tym razem Tomasz wziął rewanż za mecz ostatni mecz ligowy i szybko pokonał Łukasza 6/1 6/3.

Sobotni dzień kończył jeden półfinał – Piotr zmierzył się z Damianem. Pierwszy set był niezwykle zacięty i poziom meczu był równie wysoki, do stanu 3:3 każdy zawodnik utrzymywał swoje podanie. Damiana wytrąciła z uderzenia jedna piłka i dzięki temu Piotr wygrał 6/3 6/1. Drugi półfinał rozpoczął się w niedzielny poranek, po 2 godzinach trzysetowego meczu, do grona finalistów dołączył Seweryn, który pokonał Andrzeja 6/3 2/6 6/2.

Równolegle rozpoczęły się mecze finałowe. Damian Strzelec uległ doświadczonemu i nie do wymęczenia Andrzejowi Siąkowskiemu 7/5 6/3, który to po raz siódmy w ciągu swoich występów sięgnął po puchar za zajęcie 3. miejsce. Na zwycięzcę turnieju trzeba było poczekać – pierwszy set finału był bardzo wyrównany; w kolejnych było widać, że Seweryn czuł zakończony chwilę wcześniej mecz półfinałowy w nogach. Piotr Niewiadomski został zwycięzcą Mistrzostw Łasku, pokonując Seweryna Maląga 5/7 6/1 6/0. Piotr wzniósł w górę trofeum po raz szósty w historii.

Dziękujemy serdecznie sponsorom turnieju: panu Stanisłowi Szafrańskiemu (który również fotografował mecze finałowe) za ufundowanie zegarka dla najlepszego zawodnika turnieju oraz panu Andrzejowi Siąkowskiemu, który – razem z synem Adamem – corocznie są fundatorami nagród.

Dziesiąte Mistrzostwa Łasku zostały zakończone. Ranga turnieju została znów podniesiona w XXI wieku, wraz z rozpoczęciem nowej ery wtedy Wakacyjnej Ligi Tenisa Ziemnego w Łasku. Człon każdych mistrzostw stanowili zawodnicy ligi – w sumie widnieją 46 nazwiska. 6 razy po trofeum sięgał Piotr Niewiadomski (który jako jedyny brał udział we wszystkich zawodach i kończył je na podium), 3 razy najlepszym zawodnikiem był Maciej Parada – tylko raz w swojej historii uległ w finale Piotrowi. Jedyną mistrzynią Łasku została w 2011 roku Aleksandra Kudła. Na podium stawali również: Marcin Maląg (4 wystąpienia – 2 razy II miejsce, Janusz Niewiadomski (3 wystąpienia – 2 razy II miejsce), Seweryn Maląg (5 wystąpień – raz II i raz III miejsce), Zdzisław Kudła (2 wystąpienia – II miejsce), Andrzej Siąkowski (9 wystąpień – 7 razy III miejsce). W najważniejszym turnieju sezonu 7 razy udział brali Damian Strzelec i Łukasz Pietrzak, 6 razy Adam Siąkowski. Pod drabinką turnieju znajduje się wykaz wszystkich zawodników wraz z miejscami/rundami rozgrywek, do których dotarli. Każdy turniej jest też opisany na łamach naszej strony.

W ostatni weekend lipca młodsi i starsi zawodnicy będą szansę się odegrać w swoich kategoriach wiekowych. 27 lipca o 18:00 kończymy zapisy i losujemy drabinki do Młodzieżowych Mistrzostw Łasku (do 21 lat) oraz Singlowego Turnieju Tenisowego w kat. 40+.
A już w najbliższą sobotę, 14 lipca II Deblowe Grand Prix – zapraszamy deblistów do spędzenia soboty na kortach, a zaczynamy od 12:00.