ZUS - Informacja prasowa
W skali kraju więcej cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, ale nie w Łódzkiem
Choć w skali kraju cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS przybywa, w województwie łódzkim można zaobserwować odwrotną sytuację. W porównaniu do końca stycznia mamy o 1,4 tys. zatrudnionych legalnie obcokrajowców mniej.
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce na koniec maja 2023 r. przekroczyła już 1 mln 85 tys. osób. W województwie łódzkim, na koniec maja br. odnotowaliśmy 69 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, a więc o 1,4 tys. mniej niż na koniec stycznia br.
Tymczasem w całym kraju przez te kilka miesięcy z początku roku, liczba ubezpieczonych cudzoziemców wzrosła o 30 tys. Liczba obywateli Ukrainy wzrosła o 7,7 tys.; Białorusi – o 10 tys. i wynosi obecnie 120 tys. Ukraińców jest obecnie ponad 744 tys.
A jakie zmiany zaszły w tym czasie w liczbie ubezpieczonych na terenie województwa łódzkiego? Ogółem od końca stycznia do końca maja ubyło 1,4 tys. ubezpieczonych tu cudzoziemców. O 2,2 tys. spadła liczba osób ubezpieczonych z terenu Ukrainy. Jest ich obecnie ponad 50 tys. Nieznacznie spadła też liczba zarejestrowanych Rosjan, jest ich obecnie o 19 mniej, a zatem – 544. Wzrosła natomiast np. liczba obywateli z Białorusi – jest ich obecnie 5,3 tys., a więc o 300 więcej, czy też Indii – o 80 osób więcej.
W województwie łódzkim legalnie pracują także przedstawiciele takich państw jak Mołdawia – ponad 800 osób; Gruzja – ponad 2 tys. osób; Indie -1,3 tys.; Indonezja ponad 800 osób, Filipiny – 600 osób i Wietnam, także ponad 600 osób.
Na terenie województwa łódzkiego mamy także m.in. ubezpieczonych z Ameryki - 52 osoby; Wielkiej Brytanii – 109 osób; Czech – 43 osoby, Francji – 91; Hiszpanii – 97 osób; Litwy – 88 osób; Niemiec – 109 osób.
Nie znajdziemy natomiast wśród ubezpieczonych w ZUS na terenie łódzkiego przedstawicieli m.in. takich państw jak Aruba, Barbados, Haiti, Honduras czy Paragwaj.
Większość cudzoziemców, podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę , albo pracują na umowach zlecenia lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa łódzkiego